
Velkommen til kammerkonsert med Musikk i Nordland.
Kveldens program viser to komponister som på hver sin måte utforsker menneskets ytterpunkter – fra Franz Schuberts mørke konfrontasjon med døden til Robert Schumanns livfulle energi og skaperglede.
Schuberts strykekvartett nr. 14 i D-moll «Døden og piken», er blant de mest spektakulære strykekvartettene som finnes. Den ble komponert i 1824, da den 27 år gamle komponisten hadde tilbrakt et år på sykehus for sin syfilislidelse, og fikk beskjed om at han ikke kom til å overleve. Denne desperate sinnstilstanden preget Schubert under komponeringen i denne perioden, og i hans 14. kvartett får vi oppleve døden som jakter piken.
Et annet hjørnestensverk i klassisk kammermusikkrepertoar er Schumanns pianokvintett, som er kjent for å klinge ekstrovert og energisk. Årene 1842–43 er kjent som hans «kammermusikkår», en svært kreativ periode for hans kammermusikkomposisjoner. For eksempel skrev han alle sine strykekvartetter da, i tillegg til flere verk for piano og strykere. Både pianokvartetten og pianokvintetten krevde bare fem dager hver på å skisseres, og ytterligere to uker på å ferdigstilles.
Program:
Strykekvartett nr. 14 i D-moll, D. 810 «Døden og piken» av Franz Schubert (1824)
Pianokvintett i Eb-dur, op. 44 av Robert Schumann (1842)
Musikere:
Ragna Rian – Fiolin
Albert Huaide Steinberger – Fiolin
Kaat Schraepen – Bratsj
Igor Patsovskyi – Cello
Srdjana Jovanovic gouka - Klaver
Fri entré.